Доминанта

Аліменти на дитину

14 нояб. 2016

Відповідно до положень Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати свою дитину.

Всіх дітей що мають право на таке утримання можна розділити на три групи:

 

Слід зазначити, що право на аліменти виникає вже за самим фактом народження дитини та визнання батьківства і не залежить від того, чи перебували (перебувають) батьки у шлюбі або взагалі не були одружені.

Аліменти не завжди стягуються через суд. Так положеннями Сімейного кодексу України передбачено, що за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. Така домовленість між батьками оформлюється шляхом укладення договору про сплату аліментів на дитину, в якому визначається розмір та строки їх виплати. Такий договір посвідчується нотаріально. Якщо ж батьки не можуть дійти до згоди про розмір утримання, або один з батьків ухиляється від участі в утриманні дитини, аліменти можуть бути стягнуті в судовому порядку.

Той з батьків, що бажає сплачувати аліменти добровільно, може звернутися до адміністрації за місцем роботи (або отримання іншого регулярного доходу) з письмовою заявою про утримання з його заробітку аліментів та передачі їх стягувачу. Утримання аліментів за такою заявою проводиться у тому самому порядку, що і за виконавчим листом.

Позивачі за позовами про стягнення аліментів звільнені від сплати судового збору.

Розмір аліментів визначається судом індивідуально в кожному конкретному випадку з урахуванням таких обставин:

  •  стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
  •  стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
  •  наявність у платника аліментів інших дітей, що мають право на утримання, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків.
  •  інші обставини, що мають істотне значення.

Законодавством передбачено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може становити менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Якщо ж судом призначено аліменти у меншому розмірі дитині повинна призначатись державна допомога в розмірі різниці між сумою, що становить 30 % прожиткового мінімуму та визначеним розміром аліментів.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік"  Встановлено наступні прожиткові мінімуми:

 

Сімейним кодексом не встановлено максимальний розмір аліментів, однак ч. 3 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» обмежує розмір загальних стягнень з заробітної плати 50 % її розміру.

Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

Державна тимчасова допомога в розмірі 30 % прожиткового мінімуму встановленого законом для дитини відповідного віку призначається, у разі, коли:

1) рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;

2) стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;

3) місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Позов про стягнення аліментів на дитину може бути поданий до досягнення дитиною повноліття. Законодавство надає позивачу право вибору підсудності, тобто позов може бути поданий як за місцем проживання позивача (стягувана аліментів) так і за місцем проживання відповідача.

Аліменти нараховуються стягуються судом з моменту подачі позовної заяви (дати її реєстрації в суді). Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більше 3 років, які передували пред’явленню виконавчого листа до виконання. Тому якщо боржник не виконує в добровільному порядку рішення суду не слід зволікати з пред’явленням виконавчого документу до стягнення.

Суд має право стягнути аліменти за минулий час (до моменту подання позову) якщо позивач доведе, що ним вживались заходи для отримання аліментів, проте другий з батьків ухилявся від їх сплати. В такому випадку судом можуть бути стягнуті аліменти за час такого ухилення проте не більше ніж за 3 роки, що передували моменту звернення до суду з позовом. Із зразком заяви можна означомитись тут

Стягнення додаткових витрат:

Положеннями ст. 185 Сімейного кодексу України передбачено, що у разі особливих обставин, які зумовлюють необхідність додаткових витрат на дитину (розвитком її здібностей, хворобою або каліцтвом) окрім сплати аліментів з батьків можуть бути стягнуті додаткові витрати.

Розмір таких витрат може бути визначений наперед, або стягуватись за фактом їх здійснення, а виплати можуть встановлюватись як разові, періодичні чи постійні.

Вимога про стягнення додаткових витрат може бути заявлена як окрема вимога в позові про стягнення аліментів так і шляхом подання окремого позову.

Позивач при поданні позову зобов’язаний обґрунтувати розмір таких витрат. Оскільки участь у додаткових витратах батьки повинні брати у рівних частинах один з батьків має право вимагати стягнення з іншого тільки половини загальної суми витрат.

Примусове виконання судового рішення про стягнення аліментів

Якщо розмір аліментів, визначений судом у відсотковому вираженні до заробітку, то виконавець при надходженні виконавчого документа розраховує розмір заборгованості по аліментах і повідомляє про нього стягувача і боржника.

Розмір заборгованості за період (що передував пред’явленню виконавчого документа до примусового виконання) визначається виконавцем виходячи з фактичного заробітку (доходів), одержаного боржником за час заборгованості.

Іноді виникають ситуації коли при виконанні рішення суду не вдається встановити місце перебування чи роботи боржника. В такому випадку виконавець зобов’язаний звернутись до суду з поданням про розшук боржника. Повернення виконавчого документа стягувачу в зв’язку з невстановленням місця роботи чи проживання боржника не дозволяється!!

За ухилення від сплати аліментів або їх несвоєчасну сплату передбачена відповідальність!

Кримінальна:

Стаття 164 Кримінального кодексу України передбачає покарання у вигляді штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправних робіт або обмеження волі до двох років.

Неустойка:

При виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки ( пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

 

Олексій Ющенко

керівник корпоративної практики АО "АФ "ДОМІНАНТА"

 

 

 

Теги: аліменти, Сімейний кодекс

Рейтинг страницы: 0/5 на основе 0 оценок.
Другие новости


Какие изменения планируются в сфере лицензирования?

Законодательная деятельность Верховной Рады Украины нового созыва набирает неслыханные обороты. В эпоху таких новшеств главная задача – не упустить важные законодательные изменения, непосредственно связанные с регулированием хозяйственной деятельности. 13 сентября 2019 года депутаты приняли за основу со сокращенным сроком подготовки законопроект № 1060 «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины касательно усовершенствования порядка лицензирования хозяйственной деятельности». Учитывая, что он определен Президентом как неотложный, данный законопроект с очень высокой вероятностью будет принят уже в ближайшее время.

Парковка по-новому теперь и в Одессе!

Итак, свершилось! Начиная с 9 сентября уже и в Одессе наконец-то начали работать в полной мере инспекторы по парковке. И если ранее они только оставляли нарушителям правил парковки письменные предупреждения и пытались увещевать их словесно, то отныне уже будут выписывать штрафы в сумме 255-ти или 510-ти гривен (первый — за стоянку в зоне действия дорожного знака "Остановка запрещена", второй же — за нарушения правил парковки, результатом которых может стать эвакуация автомобиля, о чём будет сказано ниже).

Второе пришествие и «Каста проклятых»?

11 сентября Верховная Рада 316 голосами приняла пакет поправок к законам по вопросу конфискации незаконных активов лиц, уполномоченных на выполнение функций государства или органов местного самоуправления. Изучение публикаций в СМИ по этому поводу выявило ряд неточностей в толковании журналистами законопроекта, поэтому мы решили подготовить юридический анализ документа. Тем более что с учётом уникальности нового парламента, принимающего все что спускают из Офиса Президента, вероятность изменений в нём во втором чтении минимальна.