Доминанта

Як залучити грошові кошти в ТОВ

15 нояб. 2019

Не секрет, що при створенні ТОВ учасники, як правило, несвідомо підходять до питання визначення розміру статутного капіталу майбутньої компанії. Як наслідок, в процесі реалізації подальшої господарської діяльності у товариства виникає необхідність розрахуватись за поставлений дорогий товар, надані послуги, а наявних у підприємства коштів не вистачає. Як правило учасники виходять з даної ситуації або шляхом надання учасниками ТОВ поворотної безвідсоткової фінансової допомоги або шляхом збільшення статутного капіталу товариства.

Варіант надання фінансової допомоги є більш складним враховуючи наступне:

  • позика (для ТОВ, які є платниками єдиного податку) може бути надана на строк до одного року, оскільки з 366-го дня вона має бути зарахована до складу інших доходів та підлягає оподаткуванню;
  • при перерахуванні/зарахуванні коштів на рахунок юридичної особи можливі додаткові труднощі, пов’язані із взаємодією різних банків, проведення негласного моніторингу походження коштів учасників, які передаються юридичній особі;
  • такі кошти не можуть бути використані для купівлі іноземної валюти з метою сплати за зовнішньоекономічними операціями, а лише для внутрішньої діяльності товариства;
  • і, напевно, найвагомішим аргументом є те, що такі кошти підлягають поверненню.

Іншим способом залучення фінансових ресурсів є збільшення статутного капіталу ТОВ. Після вступу в силу ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» реалізувати це учасники можуть такими способами:

  • за рахунок нерозподіленого прибутку товариства (в такому разі ні склад учасників, ні співвідношення їх часток змінюватись не може);
  • за рахунок додаткових вкладів.

Якщо перший спосіб буде прийнятним для компаній, які мають значний нерозподілений прибуток, то другий спосіб є універсальним і застосовується переважною більшістю товариств.

Щодо процедури збільшення, то відповідно до нового ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» вона має бути проведена в два етапи:

1 етап: прийняття рішення про залучення додаткових вкладів (строк на внесення таких вкладів встановлюється рішенням учасників, але не більше одного року).

На даному етапі учасники приймають рішення щодо запланованої суми збільшення розміру статутного капіталу та визначається порядок внесення цих коштів.

Варто зазначити, що переважне право на внесення мають учасники товариства в межах суми збільшення статутного капіталу та у розмірі, що є пропорційним до їх частки.

Наприклад: якщо  статутний капітал ТОВ становить 10 000 грн., а запланована сума його збільшення  – 500 000 грн. при співвідношенні часток:

Учасник 1 – 6 000 грн, що  становить 60 % статутного капіталу,

Учасник 2 – 4 0000 грн, що становить 40 % статутного капіталу,

то Учасник 1 має внести додатковий вклад у розмірі 300 000 грн. (коефіцієнт відношення суми збільшення до розміру частки учасника – 50),

а Учасник 2 – 200 000 грн. (коефіцієнт відношення суми збільшення до розміру частки учасника – 50).  

При такому збільшенні статутного капіталу розміри часток учасників зберігаються.

Крім того, рішенням учасників може бути передбачено, що у разі, якщо протягом встановленого строку своє переважне право реалізували не всі учасники або відмовились від такої реалізації, то «довнести» різницю між запланованим розміром збільшення статутного капіталу та сумою фактично внесених додаткових вкладів мають право як учасники товариства, так і треті особи. Строк внесення – до 6 місяців, якщо рішенням учасників не передбачений менший строк.

Наприклад, розглянемо ситуацію, коли  статутний капітал ТОВ становить 30 000 грн., а запланована сума його збільшення  –300 000 грн., при співвідношенні часток:

Учасник 1 – 15 000 грн, що становить 50% статутного капіталу, -

Учасник 2 – 7 500 грн, що становить 25 % статутного капіталу,

Учасник 3 – 7 500 грн, що становить 25 % статутного капіталу, відповідно розміри додаткових вкладів складуть:

для Учасника 1 – 150 000 грн,

для Учасника 2 – 75 000 грн,

для Учасника 3 – 75 000 грн.

Якщо Учасник 1 та Учасник 2 реалізували своє переважне право на внесення додаткового вкладу, а Учасник – 3 відмовився, то 75 000 грн., можуть бути «довнесені» або новим Учасником 4, або Учасником 1 та/чи Учасником 2.

При цьому правила співвідношення таких «екстра» вкладів, які будуть вноситись Учасником 1 та Учасником 2 законом детально не врегульовано. Отже, це питання залишається на вирішення самим учасникам.

При такому збільшенні статутного капіталу розміри часток учасників змінюються, а, отже такі рішення приймаються одностайним рішенням загальних зборів, на яких мають бути присутні всі учасники товариства або статутом товариства.

Також за рішенням учасників може бути передбачено право лише певних учасників вносити додаткові вклади, а також виключений етап внесення додаткових вкладів лише тими учасниками товариства, які мають переважне право.

2 етап: протягом спливу 1 місяця з дати спливу строку на внесення додаткових вкладів загальні збори затверджують результати внесення додаткових вкладів, затверджують розміри часток учасників з урахуванням фактично внесених ними додаткових вкладів. Дане рішення є підставою для проведення державної реєстрації збільшення розміру статутного капіталу.

Отже, якщо учасники запланували збільшити статутний капітал на 100 000 грн, але фактично було внесено лише 50 000 грн.,  - державна реєстрація збільшення розміру статутного капіталу відбудеться саму на цю суму. Таким чином законодавець намагався вберегти товариства від ситуації, яка могла скластись раніше: оскільки спочатку відбувалась реєстрація збільшення статутного капіталу, а лише потім вносилось майно – у разі відмови/ігнорування учасниками таких обов’язків, товариство потрапляло у ситуацію, коли фактично розмір «зареєстрованого» статутного капіталу не відповідав даним бухгалтерського обліку.  

Враховуючи вищевикладене, залучення грошових коштів до товариств може бути реалізоване декількома шляхами. Обираючи певний із них учасники повинні оцінювати наслідки кожного із них, оскільки новий закон закріплює як можливості фактичного розмивання долі кожного з них, так і чітко регулювати співвідношення часток та порядок виконання обов’язків по сплаті внесків до статутного капіталу. 

Теги:

Рейтинг страницы: 5/5 на основе 3 оценок.
Другие новости


ОЦІНКА НЕРУХОМОСТІ ПО-НОВОМУ: ПРОЦЕДУРА СТАНЕ ПРОСТІШОЮ І ЗРУЧНІШОЮ, А ПЛАТИТИ ТРЕБА БУДЕ МЕНШЕ

Логічним продовженням і невід’ємною складовою реформи сфери державної реєстрації прав на нерухоме майно, яка проходить в Україні, виступає оптимізація процедури оцінки нерухомого майна.

Вже найближчим часом як систему проведення оцінки вартості відчужуваного нерухомого майна в цілому, так і окремі механізми передбачених законодавством процедур в даній галузі чекають істотні зміни.

Неполное рабочее время - актуальное для новогодних праздников

В преддверие январских праздников, все больше и больше наши клиенты задают вопросы как можно минимизировать расходы на оплату труда, ведь не секрет, что январь для многих субъектов хозяйствования является убыточным. Одним из вариантов уменьшения зарплатно-налоговой нагрузки является установление неполного рабочего времени для работников.

Итак, неполное рабочее время – рабочее время, меньше нормированного (меньше 40 часов в неделю), и устанавливается по личному соглашению между работником и работодателем.

Які нововведення чекають на бізнес із прийняттям закону про РРО? (ч.2)

Продовжуючи розгляд змін внесених до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон), хотілось акцентувати увагу на деяких питаннях ведення звітності фізичних осіб-підприємців, а також про штрафи, які передбачені за порушення даного Закону.

Отже, які зміни відбудуться у звітності для ФОПів у зв’язку з обов’язком використання РРО?