Доминанта

Як звільнитись директору без рішення учасників?

26 февр. 2020

Кожен, хто погоджується зайняти посаду директора на підприємстві, а саме в ТОВ, спочатку аналізує, як він зможе звільнитись у випадку виникнення такого бажання. І це далеко не жарт, оскільки ситуації, коли директор стає фактично «заручником» товариства трапляються досить часто.

Проблема полягає в тому, що директор, хоча і є найманими працівником на підприємстві, але одночасно є ї його керівником, інформація про якого підлягає державній реєстрації в ЄДР. Відповідно до вимог чинного законодавства, підставою для зміни інформації про керівника юридичної особи в реєстрі є рішення вповноваженого органу, а саме загальних зборів засновників або єдиного засновника.

У випадку ж, коли засновники залишають підприємство на призволяще і його реальна діяльність припиняється - директор стає заручником ситуації: самостійно виключити інформацію стосовно себе з ЄДР він не може, при цьому відповідальність за подання всієї звітності, сплату податків та зборів, в тому числі і за себе, як найманого працівника, лежить саме на ньому. Окрім того, у випадку негативної історії діяльності компанії чи наявності невиконаних судових рішень, відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження» директора може бути обмежено у праві виїзду за межі України.

В такій ситуації будь-яка особа виявить бажання якомога швидше втратити правовий зв'язок із таким роботодавцем і реалізувати це можна у такий спосіб.

Насамперед необхідно надіслати: письмову заяву про звільнення з посади відповідно до п.1. ст. 38 КЗпП України за місцезнаходженням товариства та учаснику/учасникам товариства за їх зареєстрованим місцем проживання. Також після отримання товариством заяви, директор, як виконавчий орган, зобов’язаний скликати позачергові загальні збори шляхом направлення письмового повідомлення про їх проведення усім учасникам.

Усі відправлення документів рекомендується здійснювати цінними листами із описом вкладення. У випадку, якщо місцезнаходження учасників невідоме (наприклад, зареєстровані на непідконтрольній території)  – доцільним буде звернутись до органів поліції із заявою про розшук, зробити оголошення в газетах «Урядовий кур’єр» чи «Голос України». Якщо ж учасниками виступають іноземні особи: можливо відправити повідомлення кур’єрським відправленням.

У разі, якщо такі збори не відбуваються через неприбуття учасників або якщо голосів присутніх учасників недостатньо – у першому випадку складений директором акт про те, що збори не відбулися або протокол загальних зборів учасників будуть доказами того, то роботодавець не виконав вимоги трудового законодавства, а саме не здійснив дій, спрямованих на вирішення питання про звільнення особи.

За змістом статті 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається. Статтею 43 Конституції України  передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Відповідно до статті 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. При цьому, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник. 

Оскільки загальними зборами учасників заява про звільнення за власним бажанням не розглядається, питання про припинення трудових відносин не вирішено, то трудові права директора є порушеними і вони підлягають захисту у судовому порядку.

Отже, наступним етапом є звернення до суду із позовними вимогами:

- визнання трудових відносин між директором та товариством припиненими (а не звільнення керівника з посади, оскільки вирішення даного питання відноситься до виключної компетенції загальних зборів та не може бути вирішене судом);

- зобов’язання державного реєстратора вчинити певні реєстраційні дії (при цьому необхідно залучати такого реєстратора як співвідповідача по справі, оскільки у протилежному випадку суд ймовірно відмовить в задоволені даних вимог - Постанова ВС від 02.07.2019 р. у справі № 520/11437/16-ц).

Звичайно, даний спосіб не є швидким, але є єдиним варіантом втрати директором правового зв'язку із діяльністю підприємства. Адже навіть якщо він направить заяву про звільнення, видасть відповідний наказ, реалізує всі дії для повідомлення податкової, банку, органів статистики, контрагентів про те, що більше не виконує обов’язки керівника – через наявність інформації про нього в реєстрі контролюючі та правоохоронні органи все ж можуть направляти до нього претензії.

 

 

Теги:

Рейтинг страницы: 5.5/5 на основе 4 оценок.
Другие новости


Чим загрожує недотримання умов карантину?

Борітеся – поборете. Мабуть немає такого українця, який би не знав автора славнозвісної поеми «Кавказ», слова якої цитують не лише учні на уроках української літератури, але тепер вже і Міністерство охорони здоров’я в своїх постах в фейсбуці.

В світлі останніх подій, пов’язаних з розповсюдженням вірусу COVID-19, не менш актуальною є тема відповідальності, до якої можуть притягнути як населення так і бізнес України у випадку недотримання умов карантину, яку ми і плануємо детально розглянути в даній статті.

Чи варто продовжувати сплачувати борги, якщо до повного розрахунку і життя не вистачить?

Якщо ви опинилися у безнадійній ситуації, коли арешт майна та заборони у праві виїзду за кордон будуть діяти чи не все ваше життя – банкрутство є єдиним варіантом вирішення ситуації. Після проведення процедури банкрутства усі борги вважатимуться погашеними чи списаними, навіть якщо у вас не було майна, або ж від його продажу вистачило оплатити незначну частину боргу.

Карантин та надзвичайна ситуація: що нас чекає наступні 30 днів?

Короновірус, карантин, самоізоляція, гречка, туалетний папір, пандемія – від цих слів останнім часом починає нервово сіпатись обидва ока одразу. Однак, події як у світі, так і в Україні розвиваються настільки стрімко, що важливо зберігати спокій та критичне мислення.

Вчора, 25 березня, на засіданні Уряду було прийняте рішення про продовження карантину та запровадження режиму надзвичайної ситуації на території всієї України до 24 квітня включно.