Доминанта

Міжнародна реєстрація торгової марки: коротко про головне

1 окт. 2019

Зазвичай в клієнтів, які вирішили здійснювати свою діяльність на міжнародному рівні та/або розповсюджувати свої товари чи послуги за кордоном, виникає логічне запитання, чи потрібно реєструвати торгову марку (далі - ТМ) в іноземних країнах та яким чином це зробити?

Впевнено можемо сказати, що дана реєстрація є необхідною. По-перше, правова охорона надається торговому знаку лише на тій території, де він є зареєстрованим. По-друге, міжнародна реєстрація дасть змогу якщо не звести до мінімуму, то уникнути можливих ризиків, пов’язаних з здійсненням зовнішньоекономічної діяльності.

До них можна віднести: проблеми на митниці під час експорту товарів, недобросовісне використання іноземними конкурентами вашого бренду, логотипу чи слогану лише з мінімальними змінами, незручності у франчайзингових відносинах тощо. Саме тому ми радимо забезпечити охорону вашої ТМ, перед тим, як розпочинати свою діяльність на міжнародному ринку.

Реєстрація ТМ в інших державах можлива кількома шляхами:

  • подання окремих заявок в кожну обрану вами країну через безпосереднє звернення до Патентних відомств;
  • реєстрація ТМ за Мадридською системою (Мадридська угода та Мадридський протокол).

Окремо також розглянемо питання реєстрації ТМ на території Євросоюзу.

І) Реєстрація ТМ на території кожної окремої держави.

Дана процедура нагадує реєстрацію знака для товарів і послуг на території України з врахуванням специфіки конкретної держави. Заявки подаються в патентні відомства кожної держави окремо офіційною мовою даної держави (діловодство та листування також ведеться на мові держави, де проходить реєстрація). Відповідно, в кожній державі необхідно сплачувати свої окремі збори. В середньому вартість реєстрації становитиме близько $1000-$1500, крім того вам необхідно буде користуватися послугами іноземних патентних повірених та оплачувати їх роботу, тому будьте готові підготувати мінімальний бюджет в розмірі $3000-$4000.

Терміни реєстрації в даному випадку залежатимуть від законодавчо встановлених вимог тієї країни, в якій ви плануєте зареєструвати ТМ і коливатимуться від 12 до 24 місяців. Строк дії правової охорони встановлюється національним законодавством країни, в якій проходить реєстрація.

Цей варіант реєстрації є найбільш оптимальним для клієнтів, котрі планують розширювати свою діяльність на територію 1-2 держав, оскільки витрати в даному випадку не будуть значними. Крім того, дана реєстрація не потребує прив’язки до національної реєстрації (наприклад, коли українське підприємство реєструє ТМ в Німеччині, не маючи при цьому аналогічної реєстрації на території України). У тому випадку, коли ви вже подали аналогічну заявку в Україні, у вас також є право скористатися 6-шести місячним пріоритетом, відповідно до Паризької конвенції.

ІІ) Реєстрація ТМ за Мадридською системою.

Цей варіант є більш простим та допоможе оптимізувати процедуру реєстрації одного торгового знаку на території кількох держав, а також скоротить витрати вашого часу та фінансів.

Початковим етапом в даному випадку буде подача заявки на реєстрацію торгової марки в Україні, окремі країни можуть вимагати успішного завершення національної процедури реєстрації та отримання свідоцтва. Потім подаємо лише одну заявку до Всесвітньої організації інтелектуальної власності (далі – ВОІВ) через Укрпатент (заявка подається англійською, іспанською або французькою мовами), в якій вказуємо перелік держав, в яких заявник планує отримати правову охорону на свою торгову марку. За подання цієї заявки сплачується комплексний збір в єдиній валюті (швейцарський франк). Реєстрація знака в ВОІВ діє протягом десяти років із можливістю продовження.

Переваги даного виду реєстрації:

  • не потрібно подавати одночасно декілька заявок в різні патентні відомства;
  • перелік необхідних вам держав завжди можна доповнити, доплативши необхідні збори;
  • її вартість є значно меншою, оскільки не потрібно оплачувати послуги іноземних патентних повірених на жодній із стадій реєстрації;
  • встановлений фіксований збір за реєстрацію;
  • прозорість системи реєстрації та можливість контролю (вся документація з питань поданої заявки на реєстрацію торгової марки публікується на сайті ВОІВ).

Вартість міжнародної реєстрації торговельної марки залежить від кількості класів товарів і послуг згідно з міжнародною класифікацією, від того, чи заявляється ТМ в кольоровому або в чорно-білому виконанні, а також від країн, в яких заявляється охорона, та їхньої кількості.

 Реєстрація ТМ в Євросоюзі.

Окремо хотілося б розглянути питання реєстрації ТМ в Європейському Союзі, у зв’язку з євроінтеграційною політикою України. Зареєструвати торгову марку в ЄС можна шляхом подачі однієї заявки в Офіс з гармонізації на внутрішньому ринку (ОГВР) - єдиний адміністративний центр з реєстрації Торгових марок Європейського співтовариства.

Подати документи на реєстрацію можуть і резиденти України –  як громадяни країни-учасника Паризької конвенції. Одна заявка дозволяє одержати охорону торгової марки у всіх країнах-членах ЄС. Крім того, у випадку вступу нової країни до ЄС, захист автоматично поширюється і на цю країну без подання додаткових документів.

Недоліком є те, що якщо хоча б одна із країн ЄС відмовить у реєстрації, то Ваша Торгова марка автоматично не може одержати охорону у всіх інших заявлених країнах ЄС.

Термін дії реєстрації ТМ в ЄС становить 10 років від дати подачі заявки. Він може продовжуватися необмежену кількість разів за клопотанням, поданим його власником протягом останнього року дії свідоцтва, раз на 10 років.

Як бачимо, міжнародним законодавством передбачено декілька способів реєстрації Торгової марки за кордоном. Кожен з вищезазначених варіантів має свої переваги та недоліки. Для вибору оптимального шляху у разі існування сумнівів варто звернутись за допомогою спеціалістів.

Теги:

Рейтинг страницы: 5/5 на основе 1 оценок.
Другие новости


Проект ЗУ «Про працю»: чергова спроба оновлення законодавства

Буквально в останні дні минулого року Кабінет міністрів України встиг подати до Верховної ради проект ЗУ «Про працю» (надалі – Проект). Він має замінити прийнятий ще у 1971 році КЗпП, а також ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про відпустки» та низку інших нормативно правових актів, в томі числі і тих, що були прийняті ще в СРСР та УРСР з питань трудових відносин. Наприклад, закон про житлово-комунальні послуги пропонують доповнити положенням, відповідно до якого право на отримання пільг та субсидій буде скасовуватись у разі встановлення судом факту виконання особою роботи (надання послуг) без укладення трудового договору.

В Новий рік з новими законами

Пропонуємо до вашої уваги традиційну щорічну публікацію про законодавчі новели нового року. Які законодавчі зміни приніс нам 2020 рік та чого чекати українцям в новому році розглянемо детально в даній статті.   

  1. Соціальні показники

Із 1 січня законом про Держбюджет на 2020 рік установлено розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб: із 1 січня – 2 102 грн, із 1 липня – 2 197 грн, із 1 грудня – 2 270 грн. Місячний розмір мінімальної заробітної плати становить 4 723 грн, погодинний – 28,31 грн. Податкова соціальна пільга в місяць – звичайна - 1051,0 грн.

Адвокати в Україні ще з 2010 року являються суб’єктами фінмоніторингу

Чи не кожний вже натрапив у стрічці новин на «тривожне нововведення» - закон поклав на адвокатів функції суб’єкта первинного фінансового моніторингу.

Автори цих новин посилаються на прийнятий 6 грудня 2019 року Закон України № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі –Закон 361-IX), який з 28 квітня 2020 року вступить в силу.