Доминанта

ПОДАТКОВІ ПОСЛАБЛЕННЯ НА ЧАС КАРАНТИНУ

20 марта 2020

Стрімке розповсюдження коронавірусу (COVID-19), на жаль, не оминуло й нашу державу. З 12 березня по 03 квітня 2020 року КМУ встановив карантин на усій території України. За таких умов актуальним питанням є ведення бізнесу, зокрема: оптимізація податкового навантаження, надання пільг та підтримка платників податків з боку держави.

Так, 17 березня ВРУ прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (надалі також – Закон).

Станом на 19 березня 2020 р. Закон підписано президентом і його опублікування очікується найближчим часом. Тому пропонуємо більш детально розглянути послаблення, що будуть надані для бізнесу:

 1. У період з 18 березня по 31 травня 2020 року встановлюється мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, крім документальних позапланових перевірок щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Такими чином, після закінчення карантину податкова буде зобов’язана оновити плани-графіки перевірок.

Якщо ж наразі у вас вже почалась перевірка до 18 березня 2020 р. і термін її проведення на дану дату не закінчився, то вона зупиняється до 31 травня 2020 р. При цьому зверніть увагу, що термін перевірки переривається (по суті продовжується на термін зупинення) і прийняття будь якого додаткового прийняття рішення про продовження строків такої перевірки не потребується. Але якщо строк перевірки у Вас закінчився 17 березня 2020 р., - то підстав для такого зупинення не буде.

 1. З 1 березня по 31 травня 2020 року НЕ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ штрафні санкції за порушення податкового законодавства, крім санкцій за:
 • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
 • відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
 • порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах;
 • порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Отже, якщо термін сплати певних податків у вас припадав на березень-травень і ви не сплатили їх, то така штрафна санкція не буде застосовуватись крім випадків визначених вище обмежень. Навіть якщо штрафна санкція автоматично буде нарахована системою і з’явиться у вашому кабінеті платника податку, то вона мусить бути списаною. Таке звільнення від санкцій розповсюджується на всіх платників податків.

Слід зазначити, що прострочені податкові платежі повинні бути сплачені до кінця травня інакше починаючи з 01 червня податкова матиме підстави почати нараховувати пеню та штрафи.

Виникає логічне запитання як бути з санкціями, які почали нараховуватись, ще до першого березня, наприклад, у зв’язку з порушенням сплати податку ще в лютому 2020 р.? Оскільки закон не містить виключень з цього приводу, то санкції, які нараховані за період до 01.03.2020 р. повинні бути сплачені і списанню не підлягають, а от за період з першого березня по 31 травня 2020 р. нарахування таких санкцій буде призупинено.

 1. Подовжено термін подачі річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік до 01 липня 2020 року, а відповідно і строк сплати податкового зобов’язання, крім випадків, коли така декларація може бути подана пізніше цього строку. Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 жовтня 2020 року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею річній декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік.
 1. У період з 01 березня по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується земельний податок та орендна плата за ділянки комунальної чи державної власності, що використовуються фізичними або юридичними особами в господарській діяльності.

Тобто звичайні землевласники, які не входять до категорії пільгових за 281.1 ст.281 Податкового кодексу України і не використовують землю в господарській діяльності зобов’язані будуть сплачувати земельний податок за цей період.

Слід звернути увагу, що такі послаблення стосуються незастосування санкцій за податковим законодавством проте якщо ми говоримо про договір оренди, то він регулюється господарським законодавством, а тому для звільнення від господарських санкцій, передбачених договором, необхідно буде керуватись положеннями про форс-мажор.

 1. На період з 01 березня по 30 квітня 2020 року об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Разом з тим така пільга не буде розповсюджуватись на житлову нерухомість.

 1. На 3 місяці відтерміновується обов’язкове введення РРО для всіх категорій «спрощенців».
 1. Громадяни звільняються від штрафів та пені за прострочення виплат за споживчими кредитами з 1 березня по 30 квітня.
 1. З 01 березня по 30 квітня 2020 року передбачається звільнити від сплати ЄСВ всіх фізичних осіб-підприємців та тих, хто займається незалежною професійною діяльністю.

Зазначимо, що дане положення не застосовується до юридичних осіб, а також не звільняє ФОПів від сплати єдиного податку, але санкцій за таку несплату тимчасово не будуть нараховуватись.

 1. З 01 березня по 31 березня та з 01 по 30 квітня 2020 року тимчасово не застосовуються штрафні санкції за: несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); несвоєчасне подання звітності до податкових органів.

Протягом періодів з 01 по 31 березня та з 01 по 30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

 1. Установлюється мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 18 травня 2020 року.
 1. Тимчасово, до 31 травня 2020 року, забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю):
 • за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
 • у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
 • у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Наразі Україна, як і весь інший світ, зіштовхнулась з ситуацією до якої не була готова. І хоча даний Закон вже встигли розкритикувати, адже тимчасове скасування ЄСВ, земельного податку та податку на нерухомість може вдарити по бюджетам міст та виплатам пенсій. Однак, всі розуміють що в багатьох сферах діяльність завмерла, а отже підприємцям по суті просто нічим платити заробітні плати та податки, у зв’язку з чим такі незначні послаблення є не тільки необхідними, але й дадуть можливість хоч частково зберегти бізнес, а отже і потенційні бюджетні надходження в майбутньому.

Теги:

Рейтинг страницы: 0/5 на основе 0 оценок.
Другие новости


Чим загрожує недотримання умов карантину?

Борітеся – поборете. Мабуть немає такого українця, який би не знав автора славнозвісної поеми «Кавказ», слова якої цитують не лише учні на уроках української літератури, але тепер вже і Міністерство охорони здоров’я в своїх постах в фейсбуці.

В світлі останніх подій, пов’язаних з розповсюдженням вірусу COVID-19, не менш актуальною є тема відповідальності, до якої можуть притягнути як населення так і бізнес України у випадку недотримання умов карантину, яку ми і плануємо детально розглянути в даній статті.

Чи варто продовжувати сплачувати борги, якщо до повного розрахунку і життя не вистачить?

Якщо ви опинилися у безнадійній ситуації, коли арешт майна та заборони у праві виїзду за кордон будуть діяти чи не все ваше життя – банкрутство є єдиним варіантом вирішення ситуації. Після проведення процедури банкрутства усі борги вважатимуться погашеними чи списаними, навіть якщо у вас не було майна, або ж від його продажу вистачило оплатити незначну частину боргу.

Карантин та надзвичайна ситуація: що нас чекає наступні 30 днів?

Короновірус, карантин, самоізоляція, гречка, туалетний папір, пандемія – від цих слів останнім часом починає нервово сіпатись обидва ока одразу. Однак, події як у світі, так і в Україні розвиваються настільки стрімко, що важливо зберігати спокій та критичне мислення.

Вчора, 25 березня, на засіданні Уряду було прийняте рішення про продовження карантину та запровадження режиму надзвичайної ситуації на території всієї України до 24 квітня включно.