Доминанта

Повернення 1% пенсійного збору при покупці житла

28 мая 2019

При підписанні договору купівлі-продажу житла покупець, окрім безпосередньо вартості житла, сплачує також збір на обов’язкове державне пенсійне страхування (далі – збір) в розмірі 1% від вартості такого житла.

Ця вимога передбачена Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), а саме ст. 4 вказаного Закону. Під житлом в контексті даної статті розуміємо також його частину, квартиру, садовий будинок, дачу, гараж, іншу постійно розташовану будівлю, споруду, передавальний пристрій.

Проте, законодавство України передбачає випадки, коли особа  звільняється від сплати такого збору. Так, п. 9 ст. 1 Закону, а також згідно з п. 15-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (далі — порядок № 17400) громадяни, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору.

Однак, дане звільнення полягає саме в можливості повернення вже сплаченого збору, оскільки на даний момент фактично відсутній реальний механізм перевірки інформації щодо того, чи це перша нерухомість, яку ви придбали, тому збір доводиться сплачувати всім (в тому числі особам, які звільнені від нього). У випадку, якщо ви відмовитесь від сплати збору, нотаріус матиме повне право відмовити вам у здійсненні нотаріальних дій. Відповідно до п. 8 ст. 49 Закону України «Про нотаріат», нотаріус відмовляє особі у вчиненні нотаріальної дії, якщо остання не внесла встановлені  законодавством  платежі,
пов'язані з її вчиненням.

Як виглядатиме процедура повернення сплачених коштів?

По-перше, потрібно зібрати необхідні документи, до них відносяться:

1) договір купівлі-продажу житла;

2) платіжне доручення про сплату збору (радимо зберігати його копію або просити додатковий примірник у працівника банку під час здійснення оплати); якщо покупка була здійснена Вами декілька років тому і платіжне доручення втрачено, Ви можете звернутися до нотаріуса, котрий посвідчував договір купівлі-продажу, з проханням надати копії такого платіжного доручення;

* не завадить також отримати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно інформаційну довідку за ідентифікаційними даними фізичної особи, що буде свідчити про те, що іншого нерухомого майна немає.

По-друге, подати до відповідного територіального підрозділу Пенсійного фонду України заяву про повернення безпідставно сплачених коштів та отримання відмови. Саме ця відмова буде підставою для звернення з позовом до суду.

Третім етапом буде звернення з позовною заявою до адміністративного суду (строк позовної давності дорівнюватиме 6 - ти місяцям з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто з моменту отримання відмови від Пенсійного фонду). Звертаємо Вашу увагу, що на даний час сформувалася єдина позитивна судова практика щодо задоволення позовів покупців (за умови , якщо ви дійсно придбали житло вперше та оплатили 1% до Пенсійного фонду).

Враховуючи значну завантаженість судів та часу для підготовки документів, процес може тривати близько 3-4 місяців, проте у випадку подання Пенсійним фондом апеляційної скарги на рішення суду, така процедура продовжиться ще на декілька місяців. Після набрання рішенням законної сили потрібно обов’язково звернутися до відповідного територіального підрозділу Пенсійного фонду із заявою про виконання судового рішення.

Як висновок, якщо Ви купуєте житло вперше, скористайтесь можливістю повернути безпідставно сплачений Вами збір. Беручи до уваги вартість житла на ринку нерухомості, це допоможе Вам поповнити сімейний бюджет, а також поновити порушені права.

 

Теги:

Рейтинг страницы: 0/5 на основе 0 оценок.
Другие новости


Як залучити грошові кошти в ТОВ

Не секрет, що при створенні ТОВ учасники, як правило, несвідомо підходять до питання визначення розміру статутного капіталу майбутньої компанії. Як наслідок, в процесі реалізації подальшої господарської діяльності у товариства виникає необхідність розрахуватись за поставлений дорогий товар, надані послуги, а наявних у підприємства коштів не вистачає. Як правило учасники виходять з даної ситуації або шляхом надання учасниками ТОВ поворотної безвідсоткової фінансової допомоги або шляхом збільшення статутного капіталу товариства.

Розподіл майна подружжя без суду

Необхідність поділу спільного майна подружжя, як правило, виникає у зв'язку з розірванням шлюбу. Однак дружина та чоловік мають право на поділ такого майна незалежно від розірвання шлюбу.

Як свідчить практика, подружжя піднімає питання про поділ спільного сумісного майна тоді, коли шлюбні відносини між ними фактично припинені але юридично шлюб залишається зареєстрований.

НОВЕ ЖИТТЯ ТОВАРИСТВ: АНАЛІТИКА ПРАВОЗАСТОСУВАННЯ ГОЛОВНОГО КОРПОРАТИВНОГО ЗАКОНУ МИНУЛОГО РОКУ

Вже майже півтора роки пройшло з моменту набрання чинності Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». І хоча красивої круглої дати сьогодні немає, все ж пропонуємо підвести деякі підсумки реалізації викладених в цьому принциповому для корпоративної сфери правового регулювання нормативному акті. Бо, як показує досвід роботи за минулий рік, далеко не всі товариства з обмеженою відповідальністю і товариства з додатковою відповідальністю навчилися правильно жити за новим законодавством.