Доминанта

Розподіл майна подружжя без суду

7 нояб. 2019

Необхідність поділу спільного майна подружжя, як правило, виникає у зв'язку з розірванням шлюбу. Однак дружина та чоловік мають право на поділ такого майна незалежно від розірвання шлюбу.

Як свідчить практика, подружжя піднімає питання про поділ спільного сумісного майна тоді, коли шлюбні відносини між ними фактично припинені але юридично шлюб залишається зареєстрований.

Тому варто звернути увагу, що поділ майна без розірвання шлюбу припиняє спільну власність лише відносно набутого в минулому майна, але не виключає спільність майна, яке буде набуте в майбутньому, оскільки шлюб зберігається.

Особи, які не реєстрували шлюб але проживають однією сім’єю також можуть поділити спільно нажите майно без звернення до суду. Однак в даному випадку перед поділом необхідно буде в судовому порядку встановити факт спільного проживання однією сім’єю.

Поділ майна подружжя, може бути здійснений як в шлюбі, так і після його розірвання, тому для зручності далі використовуватимемо «подружжя» також в значенні «колишнє подружжя».

Яке майно підлягає поділу?

 За взаємною згодою, чоловік та дружина мають право укласти договір поділу майна, а також виділити майно зі складу всього майна подружжя. Предметом таких договорів може бути як все майно (майнові права), що було набуте подружжям за час шлюбу, так і його частина. При цьому майно, яке не увійшло до предмету договору, продовжує залишатись у спільній сумісній власності подружжя.

Майно, яке належить одному із подружжя на праві особистої приватної власності, не може бути предметом такого договору, оскільки не підлягає поділу між подружжям. Однак, воно може бути предметом інших цивільно-правових договорів, зокрема, договорів дарування, купівлі-продажу, найму (оренди) тощо, які подружжя можуть укладати між собою.

Договір про поділ спільного нерухомого майна подружжя.

Якщо предметом договору є нерухоме майно, набуте подружжям за час шлюбу і право особистої приватної власності за результатом укладання такого договору переходить до одного з подружжя, то такий договір може бути документом, що підтверджує право власності одного з подружжя на такий об'єкт. Після укладання договору про поділ майна подружжя відповідні відомості підлягають внесенню до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Якщо титульним власником (той, за ким зареєстровано майно) є один з подружжя, і майно в результаті поділу залишається за ним, то документом про право власності залишається попередній документ, що посвідчує право власності на майно, а договір про поділ буде невід’ємною частиною цього документа. При цьому відомості про зміну правовстановлюючого документу повинні бути внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, оскільки з укладанням такого договору змінюється правовий режим такого нерухомого майна.

Якщо титульним власником майна був один з подружжя, а в результаті поділу майна нерухоме майно переходить до іншого з подружжя, то договір про поділ майна буде документом, що підтверджує право власності іншого з подружжя на це майно, на підставі якого нотаріус здійснює державну реєстрацію права власності на майно на ім’я іншого з подружжя. При цьому нотаріус вилучає попередній документ про право власності на нерухоме майно і приєднує його до нотаріальної справи.

В договорі може передбачатись умова про виплату грошової компенсації у разі нерівноцінності поділу майна але така умова не є обов’язковою.

Поділ земельної ділянки.

У   спільній сумісній власності подружжя можуть перебувати земельні ділянки, які набуті подружжям за спільні кошти за договором купівлі-продажу, міни, іншими цивільно-правовими договорами.

Для розподілу земельної ділянки титульний власник повинен звернутись до територіального органу Держгеокадастру з метою поділу раніше сформованої земельної ділянки на дві окремі земельні ділянки. Відомості про них вносяться до Державного земельного кадастру, після чого здійснюється державна реєстрації права власності на дві земельні ділянки.

Оскільки ці дві новостворені земельні ділянки все ще залишаються об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, то для їх поділу необхідно укласти та нотаріально засвідчити договір про поділ майна подружжя, в результаті якого кожному із подружжя на праві особистої приватної власності буде належати по одній земельній ділянці.

Що стосується земельних ділянок, виділених для будівництва та обслуговування житлового будинку, земель особистого сільського господарства, садівництва, дачного, гаражного будівництва, отриманих внаслідок безоплатної приватизації, то вони є особистою приватною власністю того з подружжя, ким приватизувались, а не спільною сумісною власністю подружжя.

Однак необхідно звертати увагу також на період, коли було здійснено приватизацію земельної ділянки одним із подружжя, адже правила щодо встановлення правового режиму земельної ділянки, так само, як і приватизованої квартири, неодноразово змінювались.

Для нотаріального посвідчення договору про поділ майна подружжя знадобляться  наступні документи:

  • паспорт та код кожного з подружжя;
  • свідоцтво про реєстрацію шлюбу;
  • свідоцтво про реєстрацію розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу (якщо особи розлучені);
  • шлюбний договір (за наявності);
  • правовстановлюючі документи на кожний об’єкт нерухомого (рухомого) майна;
  • довідка про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (зокрема, для перевірки відсутності зареєстрованих неповнолітніх осіб у даному об’єкті).

Для осіб, які не реєстрували шлюб але проживають однією сім’єю при укладенні договору про поділ майна, що є в спільній сумісній власності, необхідно надати нотаріусу докази того, що майно набуто під час проживання однією сім’єю. Такими доказами може бути договір про спільне проживання та ведення спільного господарства, якщо укладався, або рішення суду про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю.

Договір про виділ обєкта нерухомого майна зі складу cпільного майна.

Подружжя має право укласти договір про виділ об’єкта нерухомого майна дружині або чоловікові зі складу усього майна.

Суть виділу майна подружжя полягає в тому, що один з подружжя за згодою іншого у добровільному порядку змінює правовий режим об’єкта нерухомості на особисту приватну власність. При цьому решта майна залишається у спільній сумісній власності подружжя.

Договір про виділ також підлягає нотаріальному посвідченню.

Підсумовуючи, зазначимо, що укладення договору про поділ майна подружжя  є зручним способом для вирішення питання щодо поділу майна між чоловіком та дружиною, в тому числі колишніми, з можливістю відступити від принципів рівності та самостійно встановити обсяг і перелік майна для кожного з них. За консультацією та складанням тексту договору радимо все ж звертатись до юристів, оскільки, в кожному конкретному випадку можуть бути нюанси щодо правового режиму майна, ігнорування яких може мати наслідком визнання договору недійсним в суді.

 

Теги:

Рейтинг страницы: 5/5 на основе 3 оценок.
Другие новости


Проект ЗУ «Про працю»: чергова спроба оновлення законодавства

Буквально в останні дні минулого року Кабінет міністрів України встиг подати до Верховної ради проект ЗУ «Про працю» (надалі – Проект). Він має замінити прийнятий ще у 1971 році КЗпП, а також ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про відпустки» та низку інших нормативно правових актів, в томі числі і тих, що були прийняті ще в СРСР та УРСР з питань трудових відносин. Наприклад, закон про житлово-комунальні послуги пропонують доповнити положенням, відповідно до якого право на отримання пільг та субсидій буде скасовуватись у разі встановлення судом факту виконання особою роботи (надання послуг) без укладення трудового договору.

В Новий рік з новими законами

Пропонуємо до вашої уваги традиційну щорічну публікацію про законодавчі новели нового року. Які законодавчі зміни приніс нам 2020 рік та чого чекати українцям в новому році розглянемо детально в даній статті.   

  1. Соціальні показники

Із 1 січня законом про Держбюджет на 2020 рік установлено розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб: із 1 січня – 2 102 грн, із 1 липня – 2 197 грн, із 1 грудня – 2 270 грн. Місячний розмір мінімальної заробітної плати становить 4 723 грн, погодинний – 28,31 грн. Податкова соціальна пільга в місяць – звичайна - 1051,0 грн.

Адвокати в Україні ще з 2010 року являються суб’єктами фінмоніторингу

Чи не кожний вже натрапив у стрічці новин на «тривожне нововведення» - закон поклав на адвокатів функції суб’єкта первинного фінансового моніторингу.

Автори цих новин посилаються на прийнятий 6 грудня 2019 року Закон України № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі –Закон 361-IX), який з 28 квітня 2020 року вступить в силу.