Доминанта

Закон про мову: зміни в підприємницькій діяльності

21 мая 2019

Менш як за два місяці набере чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» прийнятий 25.04.2019 року Верховною Радою України.

В даній публікації поговоримо про зміни, яких зазнають підприємці в своїй діяльності  у зв’язку з прийняттям мовного закону.

У сфері трудових відносин:

Трудові договори в Україні повинні укладатись державною мовою, при цьому сторони можуть використовувати його переклад.

Роботодавець не може примушувати робітника використовувати під час перебування на роботі та виконання обов’язків за трудовим договором іншу мову, ніж державна. Винятками може бути необхідність обслуговувати клієнтів, які є іноземцями.

У сфері обслуговування споживачів:

Виробники (виконавці, продавці) в Україні всіх форм власності повинні будуть надавати споживачам інформацію про товари чи послуги державною мовою.

Усі суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, повинні здійснювати обслуговування та надавати інформацію про товари (послуги), у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою. Така інформація може дублюватися іншими мовами.

При цьому, на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися будь-якою іншою мовою, прийнятною для сторін.

Ці зміни почнуть діяти через 18 місяців після набрання чинності Законом.

Аналогічний обов’язок виникає і у надавачів послуг медичного обслуговування.

Окрім того, вже через рік з набрання чинності вказаного Закону всі заклади охорони здоров’я вестимуть діловодство та складатимуть документи, які стосуються стану здоров’я пацієнтів, державною мовою.

У суб’єктів господарювання, які реалізують товари і послуги в Україні та зареєстровані в Україні, є три роки часу, щоб забезпечити наявність української версії свого веб-сайту та веб-сторінок в соціальних мережах. Поряд з українською версією можуть існувати версії іншими мовами, однак  українська версія повинна мати не менше за обсягом та змістом інформації, ніж іншомовні версії, та завантажуватись за замовчуванням для користувачів в Україні.

Для реалізаторів комп’ютерних програм на території України:

Закон встановлює, що комп’ютерна програма з користувацьким інтерфейсом, що реалізується в Україні, повинна мати користувацький інтерфейс державною мовою та/або англійською мовою, або іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

При цьому інтерфейс державною мовою за обсягом та змістом має містити не менше інформації, ніж іншомовні версії такого інтерфейсу.

Недотримання цієї вимоги буде тягнути наслідки, визначені законодавством про захист прав споживачів для реалізації товару неналежної якості.

Дані вимоги наберуть законної сили через три роки після набрання чинності вказаним Законом.

При спілкуванні з органами влади:

Всі зареєстровані в Україні громадські об’єднання, політичні партії та інші юридичні особи повинні ухвалювати статутні документи та рішення, надсилати статистичну інформацію, податкову та іншу звітність до органів державної влади чи органів місцевого самоврядування саме державною мовою.

Органи державної влади та місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності будуть брати до розгляду документи, складені державною мовою (за деякими виключеннями).

Зокрема, через рік після вступу Закону в силу вся технічна і проектна документація буде затверджуватись органами державної влади і органами місцевого самоврядування за умови, що вона виготовлена державною мовою.

Як буде контролюватись дотримання вимог Закону?

Для захист української мови як державної і захисту права громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг у сферах суспільного життя на всій території України і усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою буде діяти Уповноважений із захисту державної мови (далі - Уповноважений).

Уповноважений буде розглядати скарги фізичних і юридичних осіб на дії та бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій всіх форм власності, інших юридичних і фізичних осіб щодо дотримання вимог законодавства про державну мову, здійснювати перевірки як на підставі скарг, так і  власної ініціативи, складати протоколи та застосовувати стягнення у випадках, встановлених законом.

Уповноважений, його представник під час здійснення державного контролю за застосуванням державної мови матиме право одержувати на свою вимогу від юридичних осіб копії документів та іншу інформацію, що стосується предмета контролю (окрім інформації з обмеженим доступом).

Яка відповідальність передбачена за порушення мовного закону?

У разі порушення суб’єктом господарювання вимог закону в сфері обслуговування споживачів Уповноважений складатиме акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови та оголошуватиме такому суб’єкту попередження і вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта.

За повторне протягом року порушення вимог Уповноважений накладає на суб’єкта господарювання штраф у розмірі від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 – 6800 грн.)

Окремо зазначимо, що для притягнення суб’єкта господарювання до відповідальності необхідно мати докази порушення ним вимог закону, а будь-які дії і рішення Уповноваженого можна буде оскаржити до суду.

 

Теги:

Рейтинг страницы: 5/5 на основе 1 оценок.
Другие новости


«ФІКТИВНИЙ ДАР». УХИЛЕННЯ БОРЖНИКА ВІД ФІНАНСОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ.

На сьогодні в Україні одним із найпоширеніших механізмів ухилення боржників від фінансової відповідальності є навмисне відчуження майна на користь третіх осіб.

Не раз, після численних та довгострокових судових тяганин, кредитор залишається ні з чим, маючи «на руках» ухвалене судове рішення, що набрало законної сили про стягнення з боржника коштів.

Все тому, що існує певний спірний «законний» механізм, яким не нехтують недобросовісні дебітори.

Какие изменения планируются в сфере лицензирования?

Законодательная деятельность Верховной Рады Украины нового созыва набирает неслыханные обороты. В эпоху таких новшеств главная задача – не упустить важные законодательные изменения, непосредственно связанные с регулированием хозяйственной деятельности. 13 сентября 2019 года депутаты приняли за основу со сокращенным сроком подготовки законопроект № 1060 «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины касательно усовершенствования порядка лицензирования хозяйственной деятельности». Учитывая, что он определен Президентом как неотложный, данный законопроект с очень высокой вероятностью будет принят уже в ближайшее время.

Парковка по-новому теперь и в Одессе!

Итак, свершилось! Начиная с 9 сентября уже и в Одессе наконец-то начали работать в полной мере инспекторы по парковке. И если ранее они только оставляли нарушителям правил парковки письменные предупреждения и пытались увещевать их словесно, то отныне уже будут выписывать штрафы в сумме 255-ти или 510-ти гривен (первый — за стоянку в зоне действия дорожного знака "Остановка запрещена", второй же — за нарушения правил парковки, результатом которых может стать эвакуация автомобиля, о чём будет сказано ниже).